Je hoort het overal: ‘de woningmarkt koelt af’. Maar wat betekent die in de praktijk? We vergelijken onder andere de gemiddelde verkoopprijs en verkooptijd nu met een jaar geleden.
Begin vorig jaar stegen de huizenprijzen nog maandelijks met dubbele cijfers, moesten kopers meer bieden dan de vraagprijs en stonden er historisch weinig woningen te koop.
Hoe anders is dat nu. De laatste marktcijfers van makelaarsvereniging NVM laten zien hoe de woningmarkt in krap een jaar tijd is omgeslagen. We kiezen 5 grafieken om de afkoelende woningmarkt in beeld te brengen.
Woning op het oog?

Verkopen boven de vraagprijs gehalveerd
Een kenmerk van een verhitte woningmarkt is wanneer meer dan de vraagprijs wordt geboden om de woning te kunnen kopen. Werd een jaar geleden 80% van de woningen boven de vraagprijs nu is dit nog maar 40%.

Gemiddelde woningprijs voor het eerst gedaald.
Na jaren van prijsstijgingen, vaak zelfs met dubbele cijfers, is het afgelopen kwartaal voor het eerst de gemiddelde huizenprijs gedaald. In vergelijking met een jaar eerder werden woningen voor 6,4% lagere prijs verkocht.
Lees ook onze verwachting voor de huizenprijzen in 2023.
Veel woningbezitters hebben overwaarde
Door de jarenlange prijsstijging hebben veel woningbezitters een mooie overwaarde opgebouwd. Met de huizenprijzen op een piek, is dit een goed moment om na te denken wat je met deze overwaarde wilt doen. Nu zijn de mogelijkheden om overwaarde op te nemen op zijn ruimst.

Een kwart meer woningen te koop
Er staan nu bijna 35.000 te koop. Dit is bijna een kwart meer dan een jaar geleden. Dit betekent dat woningzoekers meer te kiezen hebben. De krapte-indicator van NVM geeft een benadering voor het aantal keuzemogelijkheden op de woningmarkt. Deze is in een jaar tijd gestegen van 1,3 naar 3,2 woningen.

Woningen staan gemiddeld een week langer te koop
Meer aanbod betekent ook dat woningen weer langer te koop staan. De gemiddelde verkooptijd is nu 30 dagen. Dit is een week langer dan een jaar geleden. Vrijstaande woningen staan gemiddelde het langst te koop, namelijk 37 dagen.
Tijdelijk twee woningen? Ontdek wat mogelijk is met een overbruggingshypotheek.

Aantal woningtransacties daalt
De afkoelende woningmarkt is in het voordeel van kopers. Ze hebben meer keuzemogelijkheden en kunnen op het gemak bezichtigen en bieden. Toch worden er minder woningen verkocht. Het aantal transacties daalde in een jaar tijd met 8%. Het aantal verkochte vrijstaande woningen daalde het sterkst, namelijk met 19%
De meeneemregeling neemt een vlucht
De gestegen hypotheekrente is een belangrijke reden waarom huizenprijzen dalen en er minder woningen worden verkocht. Woningzoekers kunnen door de hogere rentestand minder hypotheek krijgen.
De impact is echter minder groot als je al een hypotheek hebt. Vaak mag je dan je huidige hypotheek (met lage rente) meeverhuizen. De helft van alle doorstromers maakt momenteel gebruik van deze meeneemregeling, blijkt uit cijfers van het Hypotheken Data Netwerk (HDN)