Op zoek naar de goedkoopste hypotheek? Dan kunt u soms beter een iets hogere rente kiezen. Bekijk deze nieuwe berekening van de laagste hypotheekrente.
“De laagste rente bij aanvang van de hypotheek is niet altijd de beste keuze”
Hypotheekrente bij aanvang hypotheek
Wie nu een hypotheek afsluit of oversluit start vaak met een online vergelijking van de hypotheekrente. De keuze valt daarbij al snel op de geldverstrekker met de laagste rente bij aanvang van de hypotheek.
Deze hypotheekrente wordt vervolgens voor een aantal jaren vastgelegd. Dit wordt de rentevaste periode genoemd. Op dit moment is de hypotheekrente 20 jaar vast het meest populair. Consumenten zijn dan lange tijd verzekerd van de lage hypotheekrente van dit moment.
Zie ook: hypotheekrente lang vastzetten verstandig?
Hypotheekrente kan veranderen
Gedurende de rentevaste periode stijgt de hypotheekrente niet. Wat consumenten zich vaak niet realiseren is dat het tarief wel kan dalen. Bij aflossen (of waardestijging van de woning) daalt de hypotheeksom in verhouding tot de woningwaarde. Bij een hypotheek zonder NHG komt u dan in een lagere risicoklasse en komt u in aanmerking voor rentekorting. NHG-hypotheken hebben in de regel geen risicoklassen (Delta Lloyd is hierop een uitzondering).
Munt Hypotheken was de eerste geldverstrekker die de hypotheekrente automatisch naar beneden aanpast als u in aanmerking komt voor een lagere risicoklasse. Inmiddels passen meer geldverstrekkers de hypotheekrente automatisch aan bij lineaire of annuïtaire aflossing:
- asr
- Attens
- Centraal Beheer
- IQwoon
- Moneyou
- Munt Hypotheken
- NIBC
- Obvion
- VENN Hypotheken
Het blijft echter belangrijk dat u dit zelf in de gaten houdt. Bij een aantal grote geldverstrekkers, waaronder Rabobank, ABN AMRO en ING, moet u zelf om een renteverlaging vragen bij aflossen.
Start uw hypotheekvergelijking De beste hypotheekrente voor u uitgezocht
Rentedaling tijdens de looptijd verschillend
Geldverstrekkers bepalen zelf de risicoklasse en de rentekorting die eraan gekoppeld is. Het kan dus zijn dat u bij de ene geldverstrekker sneller in aanmerking komt voor een lagere hypotheekrente en/of dat de hypotheekrente met grotere stappen daalt. Op het einde van de looptijd bent u dan goedkoper uit. Dat dit duizenden euro’s kan schelen blijkt uit onderstaand voorbeeld:
- Aankoopprijs woning van € 338.000,- met een hypotheek van € 341.380,-.
- Annuiteitenhypotheek zonder NHG, hypotheekrente 10 jaar vast en totale looptijd 30 jaar.
Totale hypotheeklasten (bruto) per maatschappij over gehele looptijd
Maatschappij | Aanvangsrente | Totale kosten hypotheek | Automatische rente-aanpassing |
Obvion | 2,49% | € 458.455,- | Ja |
ABN AMRO/ ING | 2.44% | € 481.766 ,- | Nee |
Florius | 2.34% | € 475.429 | Nee |
Centraal Beheer | 2.45% | € 462.146,- | Ja |
Op basis van de aanvangsrente had u waarschijnlijk voor Florius gekozen, terwijl u gedurende de looptijd € 16.974,- goedkoper uit was bij Obvion (zonder eigen tussentijdse handelingen). Zelfs als u kiest voor een maatschappij die de hypotheekrente automatisch aanpast kan dit duizenden euro’s schelen, zie het verschil tussen Obvion en Centraal Beheer.
Gemiddelde hypotheekrente voor totale kosten hypotheek
Om de juiste hypotheek te kiezen is dus inzicht nodig in de totale kosten van de hypotheek gedurende de looptijd. De gemiddelde hypotheekrente over de looptijd, ook wel de looptijdrente genoemd, kan hierbij helpen.
Op dit moment publiceren geldverstrekkers enkel de aanvangsrente op hun website. Voor informatie over de looptijdrente zijn consumenten aangewezen op de kleine lettertjes in de voorwaarden. Het zou een goede ontwikkeling zijn als geldverstrekkers in 2017 ook de looptijdrente bekend gaan maken.
Tot het zover is loont het om te kiezen voor een onafhankelijke hypotheekadviseur. De ‘totaalprijs’ voor de hypotheek is namelijk al onderdeel van een hypotheekadvies.
Gemiddelde hypotheekrente steeds belangrijker
Meer huishoudens lossen tegenwoordig de hypotheek lineair of annuïtair af. Zij komen daarmee zeker in aanmerking voor een lagere hypotheekrente gedurende de looptijd. Ook is het kostenverschil groter naarmate de rentevaste periode langer duurt. Inzicht in de gemiddelde hypotheekrente, of looptijdrente, wordt hierdoor steeds belangrijker. Het is daarom goed om te zien dat ons pleidooi inmiddels is overgenomen door vakmedia zoals Findinet.
Lees op welke hypotheekvoorwaarden u nog meer moet letten om besparen.
Geef een reactie